TİM BAŞKANI SAYIN İSMAİL GÜLLE ZİYARETİ
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

 TİM Koordinatörü Sn. İbrahim Özçelik’in de hazır bulunduğu toplantıya, Derneğimizden Başkan Sn. Saeid Mohammad Jan ile birlikte, Tisiad Başkan Yardımcısı Sn.Murat Dede, Tisiad Genel Sekreteri Sn.İkbal Seydi, Tisiad Saymanı Sn.İhsan Çağlayangil ve İsiad Saymanı Sn.Emin Kermani katıldılar. Ayrıca, Toplantının organize edilmesine destek olan ve toplantıya iştirak eden İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Üyesi, Jan Beyin arkadaşı Sn. Erkan Özkan’a teşekkür ediyoruz.

Başkan Jan’ın derneklerimizi ve katılımcıları tanıtımıyla toplantı başladı.  Derneğimizin kuruluşu,  misyonu, çalışmaları ve üyeler hakkında bilgi verildikten sonra,  üyelerimizin İran ile ticarette yaşadıkları problemler dile getirildi.  Önemli iki husus olan, bankalarla yaşanan problemler ve vergi oranları üzerinde duruldu.

Başkan Jan sadece sorunları dile getirmediklerini, aynı zamanda çözüm önerileri de sunduklarını ifade etti. Ticaret yapmak istediklerini, özel sektörü canlandırmak için çeşitli alternatifler üretmek gerektiğini, önlerine çıkan eksikliklerin giderilmesi için çaba harcamanın zorunlu olduğunu TİM Başkanı İsmail Beye aktardıklarını belirten Başkan Jan, “Türkiye’de yaşayan İranlı iş adamlarına red cevabı vermeden önce,  İran ticaretinin nereden nereye geldiğine bakmak lazım. Yeni pazarlar yaratmak için,  büyük çabalar harcadık ve uluslararası pazarlarda yeni alanlar aldık.  Bu çabaları bireysel kazanç için değil, ülke ekonomisine fayda sağlamak için verdik. Bu emeğin sonucunu almak istiyoruz ve sizden destek bekliyoruz” hatırlatmasında bulunduğunu ifade etti.

Amaçlarının, ticaret hacmini,  iki ülke arasında hedeflenen 35 milyar $’a ulaştırmak için çaba sarf etmek olduğunun altını çizdi. Bu doğrultuda, özellikle ilaç ve gıda sektörü üzerinden gidilmesi gerektiğini ve bu sektördeki kişilerin desteklenmesinin önemini dile getirdi. Bunların yanı sıra İran bacağında da görüşmeler yapılarak sorunların ortak çözümle aşılması gerektiğini vurguladı.  İki ülke faydasına her kapıyı çalacaklarını belirten Başkan Jan, Cumhurbaşkanı’na kadar çıkıp sorunları ve çözüm önerilerini anlatacaklarını ifade etti.

Tim Başkanı İsmail Bey, derneklerimizi tanımaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yeni yönetim kurulumuza başarılar diledi. İki ülke ticareti arasında yaşanan sıkıntıları bildiklerini fakat çözümü aşamasında ümitli olmadıklarını ancak bu toplantı sonucunda Başkan Jan’ın açıklamaları ve çizdiği yol haritası neticesinde detayları kavrayarak ikna olduklarını belirterek, çözümün bir parçası olmak istediklerini beyan etti. Bu doğrultuda, sorunları bire bir ele alabilmek için bir tetkik ekibi oluşturacakları sözünü verdi.  Yönetim Kurulumuz görüşmeden ayrıldıktan yarım saat sonra Sn. Erkan Özkan Başkanımız Jan Beyi arayarak söz konusu tetkik ekibin iki kişiden oluşturulacağı, ekip başkanının Tim Koordinatörü Sn. İbrahim Özçelik olacağı ve ivedilikle çalışmalara başlayacağı bilgisini paylaştı. Tetkik ekibin ilerleyebilmesi için,  eksiklikler ve yol haritası ile ilgili Başkan Jan’dan mail beklediklerini ilettiler. İlgilerine ve işbirliklerine teşekkür eden Başkan Jan, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Fulya Mahallesi, Büyükdere CD. Osman Bey Apt.
No: 52 K.3 D.6 Mecidiyeköy | İstanbul

+(90) 212 – 217 60 20  pbx

info@tisiad.org | © 2016 Tisiad - Tüm Hakları Korunmaktadır