İRAN SEYAHATİ
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Başkanımız  Sayın Mohammad Said Jan’ın  08-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği İran seyahati kapsamında yapılan ziyaretler ve görüşmeler aşağıda sunulmuştur.

 

Tebriz Ziyaretleri:

 1. İlk ziyaret, Tebriz Ticaret Odası'na gerçekleştirilmiş  olup  Yönetim Kurulu Başkanı Reza Kami ile görüşüldü. Görüşmede;
 • İran’daki dernek ofisinin İSİAD adı altında aktif hale getirilmesi gündeme getirildi. İkili ilişkilerimizin geliştirilmesi kapsamında, iki ülke heyetlerinin karşılıklı görüşmelere başlanması ve sürecin hızlandırılması hususunda karara varıldı.
 • Yabancı sermayenin İran’a gelebilmesi için istişarede bulunuldu.
 • Tebriz Serbest bölgelerinde  uzun zamandan beri ticari aktivitenin çok düşük olduğu ve Türkiye’deki sanayicilerin yatırım için fazla aktif olmamalarından dolayı Sn.Kami Bey ile teşvikler ve çeşitli kolaylıklarla hakkında  istişarede bulunuldu. Sn. Kami gerekli kurumlarla görüşerek,   özellikle derneğimiz için bu kolaylıkların ivedilikle gerçekleştirilmesi  için  gerekli girişimlerde bulunacağını bildirdi. Ayrıca Başkanımız Jan Bey Sn. Kami  Beyle birlikte birkaç İranlı Sanayici ile görüştüler.

image002.jpg

 

 1. İkinci ve önemli ziyaretlerden diğeri ise Traktörsazi ve  Mashinsazi –Tebriz farmalarına gerçekleştirildi.
 • Başkanımızın Jan Bey özellikle Mashinsazi’de gerçekleştirdiği görüşmede, Birçok sanayide kullanılan makine ve ekipmanların Derneğimiz kanalıyla üyelerimize ve Türkiye’deki sanayici ve imalatçılarına tanıtılması hususu gündeme getirerek, Türkiye’deki sanayicilerimize daha ekonomik ve kaliteli  makine ve ekipman teminini sağlamak için bu  firmanın ürünlerinin tanıtılmasını amaçladığını vurguladı. 
 • Traktörsazi firması ziyaretinde, Türkiye’de traktör imalatı olmasına rağmen talebi karşılamadığı  dile getirilerek bu firmadan Türkiye’ye traktör temini ve yatırımlar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Firma yetkilileri, bu fikre sıcak baktıklarını ve gerçekleştirecekleri yönetim kurulu toplantısı ile karara bağlayarak tarafımıza bilgi vereceklerini bildirdi.

 

 1. Tabibler Grubu oluşumu kapsamında Tebriz’de ve Merend’de bir hastane ziyareti  gerçekleştirelecek doktorlarla görüşüldü. 

 

 1. Karayolu  ile Tahran’a geçerken, Abhar Şehrinde  yer alan Nab Arash fabrikası ziyaret edildi. Alborz Nab Arash (ANA)SIMIComplexCompany (Privala Jointstocl )İran ve Türkiye'nin ekonomik ve endüstriyel yeteneklerini ortak yatırımla planlamak amacıyla tescil edilen İran İslam Cumhuriyeti'ndeki en büyük endüstriyel projelerden biridir. 2013 yılında kurulan bu kompleks  ofis ve set dahil olmak üzere 85.000 metrekare kapalı alana sahip  olup 550 kişi istihdam etmektedir. Şirket, kütük, u profil, l profil ve köşebent üretme ve tedarik etme kapasitesine sahiptir.  Ziyarette bulunan  ve bölgenin önde gelen isimlerinden birinin  Başkanımıza verdiği bilgi üzerine;  Covid’19 salgın döneminde hastalara fayda sağlamak üzere  bir çok hastanelerin oksijen ihtiyaçlarını ücretsiz sağladıklarını öğrenmiş bulunuyoruz. Yapmış oldukları  bu özel hayır için Derneğimiz adına Başkanımız Jan Bey fabrika müdürüne teşekkürlerini sundu.

image029.jpgimage030.jpgimage031.jpgimage006.jpg

 

 

Tahran Ziyaretleri:

 1. Başkan Saeid Mohammad Jan,  Tahran ‘da gerçekleştirilen 26. İRAN ULUSLARARASI PETROL, GAZ, RAFİNASYON & PETROKİMYA FUARI’na katıldı. 35 ülkeden yaklaşık 50 ürün ve teknolojinin sergilendiği fuarda, Başkan Jan Bey, katılımcı firmalara Derneğimizi tanıttı. Dernek misyonumuzun,  firmalara Türkiye’de markalaşması ve oradan dünyaya açılmaları hususunda imkan sağladığını anlatarak teşvikte bulundu. Fuar ziyareti sırasında Eski Ankara Ticari Ateşemiz Sn. Musabi Bey ile karşılaştılar ve  fuar ziyaretlerini birlikte gerçekleştirdiler. Bu esnada çeşitli konularda istişarede bulundular.  Sn. Musabi’yi daha önceden tanıyor olmamızdan  ve şu andaki Sanayi Bakanlığındaki görevinden dolayı özellikle Sanayi Bakanımızla görüşmemizde büyük destekleri olmuştur.

 

image032.jpg     image033.jpg

 

 1. Bank Mellat’a Genel Müdür olarak atanan Sn. Kia Shemshak ‘i ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulunuldu. Türkiye’deki sanayici ve tüccarlarımıza fayda sağlamak amacıyla para transferi ve krediler gibi çeşitli konular görüşüldü.  Toplantı esnasında, Bank Mellat Türkiye Genel Müdürü Sayın Abbasi ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirilerek Türkiye’de en kısa zamanda sanayici ve tüccarlarımızla bir araya gelinmesi ve bankanın  verebileceği hizmetlerin aktarılması talep edildi.

image034.jpg

 1. 14 Mayıs tarihinde, İran Air  Yöneticisi Sayın Kalhori   ile  toplantı düzenlendi. Toplantıda, sanayicilerimize sağlanabilecek VİP hizmetleri ve bunun yanı sıra olabilecek çeşitli avantajlar görüşüldü.  Bu husus daha önce de İstanbul İran Air Yöneticisi Sayın Ensari Beye de aktarılmış ve aynı talepler dile getirilmişti.  Söz konusu avantajlar netleştirildikten sonra üyelerimize duyurusu yapılacaktır.

image013.jpg

 1. Sircan Tractor Fabrikası yöneticisi ile bir araya gelinerek, imalatlarının Türkiye’ye montaj şekliyle gelmesi hususu görüşüldü.  Fabrikanın yakın zamanda yatırım için Türkiye’ye gelecekleri bilgisini verdiler. Bu doğrultuda istişarede bulunuldu.

image014.jpg

 1. Tahran’da Genel Cerrah olarak görev yapan Sayın Dr. Mohammad Nesiri ziyaret edildi.  Sayın Nesiri’ye derneğimiz hakkında bilgi veren Jan Bey,  Tabibler Komitesi oluşumunu anlattı. Ayrıca önümüzdeki dönemlerde Türkiye-İran hastanesi kurulabilmesi hakkında fikir alışverişinde bulunuldu ve Türkiye İran arasında sağlık ticareti görüşüldü. Ayrıca Büyük bir Ecza Deposu sahibi olan ve Türkiye ile ticaret yapan Sn. Dr. Ebrahimi ile görüşüldü. Bunun yanı sıra sağlık alanında çeşitli konularda değerli doktorlarla görüşmeler gerçekleştirildi.

 

image015.jpg

 

 1. Türkiye’de, Ecowat – Elektrik Aydınlatma Sanayi ve Tic. A.Ş. nin kurucusu  Sn. Ehsan Sardari’nin   Başkanımız Jan Beyi daveti üzerine İran Ecowat ziyaret edildi.   Şirketi hakkında bilgilendirmede bulunan Sn. Sardari,  fabrikalarının İran’da bulunduğunu, ürünlerini İran ve Türkiye pazarına sunduklarını, yakın zamanda Türkiye’de de üretime geçmek istediklerini belirtti.  Sayın Sardari ayrıca derneğimizin üyesidir.

image037.jpg

 

 1. Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı  Sayın Alireza Peyman-Pak  ziyaret edildi. Ziyarete Başkanımız Jan Beye iştirak eden, Dr. Latif Dashtbozorgi ve Mohammad Rahim Rasti  ile birlikte önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Dünya  Metal ve Demir mevzuatına hakim olan,  konularında uzman Sn. Rasti ve Sn.Dr. Dashtbozorgi, Sn Peyman-Pak’a  mevzuatla ilgili bilgi vererek kritik konuları aktardılar. Ayrıca Başkan Jan hazırlamış olduğu 6 sayfalık raporla,  iki ülke arasında yaşanan mevzuatsal sıkıntıları dile getirdi. Bir an önce el atılarak mevzuatın düzenlenmesi ve iki ülke ticaretinin bir an önce ivme kazanması için talep ve ricada bulundular.

image038.jpg

 1. İran  araba sanayi devi Saipa Group ziyaretinde bulundu.  Başkan Jan, Türkiye’de araba sanayiinin bir çok alanında işbirliğinin sağlanabileceği hususunda bilgi verdi.

image039.jpg

 1. Yabancı Sermaye, Proje İzleme, Ekonomik İşler ve Maliye Bakanı  Sayın Ali Fekri ziyaret edidi. Sayın Bakanımızla, uzun ve detaylı görüşmeler yapılarak, yabancı sermayenin gelişiyle ilgili  istişarede bulunuldu ayrıca yapılacak destekleri kendilerine soruldu. Ülkenin ambargoda olduğunu belirten Sayın Bakan,   bu hususta tüm çabaları gösterip yabancı sermaye gelişini proje bazında destekleyeceklerini  bildirdi. Bu doğrultuda bizimle birlikte bir komite oluşturarak, Komitenin başına Sayın Ali Jani Beyi atadılar.  İlk aşamada Başkanımızla birlikte oluşturulan bir whatsapp grubu üzerinden  proje bazında ilerleyeceklerini belirttiler.

image040.jpg  image001.jpg

Bilgilerinize sunarız.

Fulya Mahallesi, Büyükdere CD. Osman Bey Apt.
No: 52 K.3 D.6 Mecidiyeköy | İstanbul

+(90) 212 – 217 60 20  pbx

info@tisiad.org | © 2016 Tisiad - Tüm Hakları Korunmaktadır