İzmir Ziyaretleri
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Başkanımız Saeid Mohammad Jan ve Tisiad Sayman Üyemiz İhsan Rıza Çağlayangil’in 23 Ağustos 2022 Salı günü İzmir ziyaretleri kapsamında aşağıdaki görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

  1. Ege Serbest Bölge Müdürlüğü, Bölge Müdürü Sn. Ü.Günşıl Karakoç  ve ESBAŞ Yatırım Koordinasyon Direktörü Murat Özgürtaş ile görüşüldü. Görüşmelere İzmir üyemiz Sn. Amir Ansari ve üyemiz Sn. Leyla Cebeli de eşlik ettiler.  Ticare ilişkilerin geliştirilmesi için karşılıklı fikir alış verişinde bulunularak, işbirliğinin geliştirilmesi için  görüşmelere devam etme kararı alındı.

 

2. İzmir Büyükşehir Belediye  Başkanı Sn. Tunç Soyer Ziyareti.

Sn. Soyer’in   Eylül ayında gerçekleştirilen İstanbul Tarımsal Kalkınma Zirve’nde Başkanımız Jan Beyi  davet etmeleri üzerine kendilerine nezaket ziyaretinde bulunuldu.  Ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Sn. Soyer  İstanbul’a geldiklerinde derneğimizi ziyaret edeceklerini bildirdi.

 

 

  1. İzmir Ticaret Odası Ziyareti  yapılarak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Eyüp Cemal Elmasoğlu ve Uluslararası Etkinlikler ve Turizm Müdürü Sn. Uğur Sülün ile görüşüldü.  Başkanımız Jan Bey yanı sıra Sayman Üyemiz İhsan Bey ve İzmir’de bulunan üyelerimiz Amir Ansari, Leyla Cebeli, Aras Arya ve Sinan Aydın katıldılar.  Sn.  Cemal Elmasoğlu İzmir Ticaret Odası hakkında bilgi vererek, 92 bin üyeleri olduğunu, 14.7 milyar $ ihracat gerçekleştirdiklerini,  10 milyar $ ithalat gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bünyelerinde 5 bin ihracatçı firma bulunduğunu dile getiren  Cemal Bey özellikle otomotiv ve tekstil üzerinden ticaret gerçekleştirdiklerini vurguladı.  Yine bünyelerinde 79 meslek komitesi bulunduğunu, her bir komitenin alanında çalışmalar yaparak hem İzmir’e hem de Türkiye ticaretine katkı sağladıklarını belirtti. Yaklaşık 30 bin İranlının İzmir’de yaşadığını ve  Ticaret odası olarak bir kısmı ile iletişim halinde bulunduklarını belirten Sn. Elmasoğlu, İzmir Ticaret Odası olarak İranlı  ticaret erbaplarını bünyelerinde görmek istediklerinin altını çizdi.  Başkan Jan, derneklerimiz hakkında bilgi verdikten sonra öncelikle takas ticareti ve çifte vergilendirme hususlarını anlattı.  İki ülke arasında uzun zamandır süregelen takas ticaretinin yeniden canlanması için dernek olarak yaklaşık bir yıldır yoğun girişimde bulunduğumuzu dile getiren Başkan Jan, Cumhurbaşkanımızın son İran ziyareti sırasında 30 milyar dolarlık ihracat hedefini tekrar vurguladığının belirterek,  bu doğrultuda İzmir Ticari Odası ile işbirliği içinde bulunmak istediğimizi bildirdi.  Sn. Cemal Elmasoğlu  görüşülen hususlarda tamamen hemfikir olduklarını ifade ederek, daha önce de peyder pey İran heyetleri ve kurumları ile görüştüklerini ancak fazla yol alamadıklarını dile getirdi. Derneğimizin sunduğu yol haritası ve önerilerinin profesyonelce olduğunu belirtip, iş birliği içinde bulunacaklarının sözünü verdiler. Toplantı sonunda Başkanımız Jan Bey Sn. Elmasoğlu’na derneğimizin plaketini takdim etti. İzmir Ticaret Odası’nın ziyaretle ilgili haber linki: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid09ZFhdXNFZJYGXP8X2Toza3kbqJUPKDYJ26P6q8HiAJKGB47MAtq1B1igMR8dmQgwl&id=100079633731145

 

         

 

  1. Son ziyaret Menemen Ticaret Odası’na gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Süsoy, Meclis Başkanı Ali Azgın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Çoban, Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Akbarlak, Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Tuna, Menemen Ticaret Odası Genel Sekreteri Gönül Orun’un yer aldığı görüşmelere  Başkanımız Jan Bey yanısıra   Saynan Üyemiz İhsan Rıza Çağlayangil, İzmir’de yer alan  İranlı iş insanları ve üyelerimiz, Emir Ansari, Şirin Hasanzade, Mehmet Ali Akbarlak, Armin Hasanzade, Ahmet Abdullahoğlu, Rıza Nacarfırat,   Reza Asgari, Erkan Çoban, İsmet Tuna, Sinan Aydın, Babek Sacidhan, Necla Abdullahi, Leyla Yıldırım, Aras arya katıldılar.  Başkan Jan Bey takas ticareti hakkında bilgi verdi. İki ülke ticaretinde yaşanan problemler ve çözüm önerilerini dile getirerek iki ülke arasında hedeflenen 30 milyar $ ticaret hacmine ulaşabilmek için ve  bu hususta  yaşanan sorunları çözmek için çaba sarf edildiğini bu süreçte  Menemen Ticaret Odası ile iş birliğine hazır olduklarını belirtti. Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy ise iki ülke ticaretinin amaçlanan ivmeyi yakalayabilmesi için banka düzeyinde çalışmaların geliştirilmesi ve iki ülkenin ticari olarak karşılıklı hammadde ürünlerinin listesinin çıkarılarak iki ülkedeki sanayicileri bilmesi gerektiğini belirterek, iş birliği içinde bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını bildirdiler.

 

Fulya Mahallesi, Büyükdere CD. Osman Bey Apt.
No: 52 K.3 D.6 Mecidiyeköy | İstanbul

+(90) 212 – 217 60 20  pbx

info@tisiad.org | © 2016 Tisiad - Tüm Hakları Korunmaktadır